AKTYWNE POŚLADKI

Opublikowano

Dlaczego aktywne pośladki są takie ważne ? Nie tylko w tańcu, szpagatach, ale również w życiu codziennym ? Kiedyś już o tym pisałam, ale dziś na moim Instagramie Viva_stretch dzielę się z Wami moimi ulubionymi ćwiczeniami na poślady! Przy obecnej sytuacji większość z nas prowadzi raczej siedzący tryb życia, co znacząco wpływa na napięcie grupy mięśniowej zwanej zginaczami stawów biodrowych. Nasz organizm równoważy to wzmożone napięcie, rozluźniając mięśnie pośladkowe, które stają się coraz słabsze. Przy braku prawidłowej aktywacji mięśni pośladkowych uprawiając różnego rodzaju aktywności, zmęczenie odczuwamy tylko w przedniej stronie uda. Później dolegliwości bólowe mogą się pojawić niespodziewanie w kolanie lub dolnym odcinku kręgosłupa.

Prawidłowe funkcjonujące pośladki powinny:
-odpowiadać za utrzymanie prostej postawy
-stabilizować miednicę
-prostować staw biodrowy
-odpowiadać za rotację zewnętrzną i wewnętrzną uda
-odwodzić udo

Jeśli chcecie pracować w zdrowy i kontrolowany sposób nad Waszymi szpagatami to zachęcam Was do wprowadzenia kilku ćwiczeń na pośladki do Waszych treningów.

Przy szpagatach wykroczno-zakrocznych polecam dodać kilka ćwiczeń na mięsień pośladkowy wielki, bo to on jest odpowiedzialny za utrzymanie miednicy w tym położeniu.

Natomiast, jeśli pracujecie nad szpagatami poprzecznymi, to koniecznie dodajcie ćwiczenia na pośladkowy średni, którego zadaniem jest odwodzenie nóg do boku. A jak to u Was wygląda ? Ćwiczycie poślady?