KONTUZJA

Opublikowano

Jak sobie z nią poradzić ?

Od mojej ostatniej kontuzji mięśnia dwugłowego minęło już prawie 6 tygodni, a ja nadal nie wróciłam do zakresów sprzed urazu. We wszelkiego typu naciągnięciach, naderwaniach czy zwichnięciach czas odgrywa kluczową rolę i dopiero po ok 6- 8 tygodniach wszystko wraca do normy!
Czekam z utęsknieniem na ten czas!
Zatem, jak przetrwać tak długi czas i co zrobić, żeby szybciej wrócić do pełnej sprawności ?
Po pierwsze, należy działać szybko i w odpowiedni sposób, aby zminimalizować ryzyko poważniejszych uszkodzeń. Warto tutaj skorzystać z metody R.I.C.E (pierwsza pomoc w leczeniu urazów)

REST – ODPOCZYNEK
Zapobiega dalszemu pogłębianiu kontuzji oraz powoduje, że organizm ma więcej energii na rozpoczęcie procesów odbudowy uszkodzonych miejsc. Nie wiem, jak u Was ale dla mnie ten punkt jest najgorszy! Nie umiem siedzieć bezczynnie na kanapie i zawsze mam co robić w domu. Poza tym bycie profesjonalnym tancerzem lub instruktorem tańca, raczej nie przewiduje dni wolnych w tygodniu – no może jeden na regenerację. Jesteśmy z góry przyzwyczajeni do długich treningów, prób, zajęć i dodatkowych lekcji prywatnych. Jeśli nagle okazuje się, że mamy dzień wolny, zazwyczaj nie wiemy, co zrobić z darmowym czasem 😛

ICE – LÓD, CHŁODZENIE
Zmniejsza opuchliznę i ból! Zwęża naczynia krwionośne, co ogranicza krwawienia wewnętrzne. Pamiętajcie, żeby mrożonki lub wkłady żelowe owinąć w ręcznik – położone bezpośrednio na skórę mogą powodować odmrożenia i możecie się tylko nabawić dodatkowego problemu. Warto skorzystać także z kriokomory- działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i ułatwia proces rehabilitacji. Oprócz tego zwiększa wydajność i poprawia wyniki sportowe – jeśli chcecie spróbować mrożenia w 190 ° to polecam zabieg w DNA CLINICS w Elektrowni Powiśle. Ja poszłam tam stanowczo za późno i żałuję tego do dziś, bo przynajmniej mniej by bolało.

COMPRESSION – UCISK
Ogranicza puchnięcie i przyspiesza regenerację. Najlepiej użyć do tego bandaża elastycznego- nie owijajcie tylko zbyt mocno , bo możecie przedobrzyć, a nadal chcemy żeby krew dopływała w to miejsce.

ELEVATION – UNIESIENIE
Ogranicza opuchliznę, gdyż zmniejsza przepływ krwi. Uszkodzony obszar najlepiej unieść 30 cm powyżej serca. Doskonale sprawdzają się do tego poduszki, oparcie sofy lub fotela.

Jeśli kontuzja jest poważna to najlepiej jak najszybciej udać się na ostry dyżur- zrobić rtg, usg, rezonans. Jeśli uporamy się już bólem i będziemy powoli wracać do formy, warto skorzystać z usług fizjoterapeuty, który pomoże nam odzyskać upragnioną sprawność! I najważniejsze POZYTYWNE MYŚLENIE -Tylko to pomoże nam przetrwać ten długi i ciężki czas